Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Da li, kako i zasto postimo

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Da li, kako i zasto postimo Left_bar_bleue20/20Da li, kako i zasto postimo Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimePon 07 Jan 2008, 20:14

"Post je sve Svete rukovodio u zivotu po Bogu"
(Sv. Vasilije Veliki)

Po Bibliji, covek je proteran iz Raja zbog krsenja Bozje zapovesti o postu, pa je prvi greh koji je covek pocinio, bio greh protiv posta. Postiti znaci uzdrzavati se. Crkva uci da postom cistimo telo, jacamo volju i uzdizemo dusu.Zato, pored toga sto podseca na stradanje Hristovo, post ima telesnu i duhovnu stranu.
Uzdrzavamo se od mrsne hrane preobilnih jela, ali prvenstveno se uzdrzavamo od negativnih misli , losih dela i zelja. Tako jacamo duhovnost i umnozavamo ljubav, kroz cistu molitvu sticemo jevandjelske vrline. Jer dusa tezi ka uzvisenom kroz post i molitvu. Zato, ako se pravilno posti, post je lek za dusevne i telesne bolesti, kao i zastita od demonskog dejstva, pa je istinski duhovni zivot nezamisliv bez posta.
Telesni post ne koristi ako nije vezan sa duhovnim postom. Nismo isinski postili iako nismo jeli mrsnu hranu, pili alkohol i izlagali se drugim fizičkim uzdrzavanjima, ako uz sve to nismo oprostili, ako smo u sebi zadrzali zavist, gnev, mrznju, negativne misli, zelje ili delovanja. Telo je sluga duse, a priroda duse je teznja ka uzvisenom, nebu, Bogu.

Po Sv.Vasiliju Velikom, u duhovnom postu mera je jedna i vazna za sve - potpuno udaljenje od svega sto vodi grehu. A sto se tice telesnog posta, tu su mera i nacin upotrebe razliciti: zavise kod svakoga od njegovog uzrasta, zanimanja i stanja tela. Zato je nemoguce podvesti pod jedno pravilo sve koji se nalaze u skoli poboznosti. Mera uzdrzavanja za zdrave se odmerava prema potrebi da se telo ocisti do stepena koji mu je potreban za zdravu egzistenciju i ravnotezu sa duhom. Bolesniku, ili nekom ko obavlja teske fizicke ili druge iscrpljujuce poslove, post u odnosu na hranu se prilagodjava prema konkretnom slučaju. Jer prekomerno uzdrzavanje od hrane nuzne za odrzavanje tela smetalo bi u duhovnom postu.

Iako to mozda ne treba u ovoj temi, ovo pisem jer smatram da je ovakav post, pogotovo duhovni, ozbiljan rad na sebi. daa:
I zato sto znam da mnogi poste tako sto ne jedu mrsnu hranu odredjen broj dana, bez duhovnog posta, cak i onda kada ''poste na vodi''. Da li, kako i zasto postimo 329340
Verujem da svi znate stvarni cilj posta, ali i da ste imali priliku da cujete ruzna kazivanja, ili uocite losa ponasanja i delovanja od ljudi koji poste, cak i pred pricesce. Rolling Eyes
Da li stvarno postite i kako?
Uspevate li da ocistite misli i emocije?
Kako se, nezavisno od posta, borite sa negativnim emocijama, neterpeljivoscu, gnevom, frusracijama... (postoji misljenje da covek nema centar za negativne emocije, da su stecene)?
hVa: hVa: hVa:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Da li, kako i zasto postimo Left_bar_bleue20/20Da li, kako i zasto postimo Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeNed 13 Jan 2008, 13:11

Volela bih da sto cesce stvarno postim, i svi Vi, ljudi uopste. I volela bih da nam duhovni post što više bude putokaz, način zivota i valjda ce doci vreme da tako bude. Da li, kako i zasto postimo 329340
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeNed 13 Jan 2008, 13:36

Ne postim, niti sam ikada postila,cak ni jedan dan, ne vidim svrhu posta, malo mi je glupo da se prociscavam na taj nacin,tacnije hranom, ako sam nesto i zgresila, svesno sam zgresila, ne trazim oprostaj od nikoga.
Mislim da bi tada samo mislila na hranu i sve ono sto ne smem, tako da se nikad u to nisam ni upustala.
Crna ovca
SM: SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Da li, kako i zasto postimo Left_bar_bleue20/20Da li, kako i zasto postimo Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeSre 06 Feb 2008, 13:55

ljiljana ::
Ne postim, niti sam ikada postila,cak ni jedan dan, ne vidim svrhu posta, malo mi je glupo da se prociscavam na taj nacin,tacnije hranom, ako sam nesto i zgresila, svesno sam zgresila, ne trazim oprostaj od nikoga.
Mislim da bi tada samo mislila na hranu i sve ono sto ne smem, tako da se nikad u to nisam ni upustala.
Crna ovca
SM: SM: SM: SM:
dobro hrana, a duhovni post?
a ''oprostaj'' sebi?
a spiranje one ''šugavštine'' sa sebe kad si sama sa sobom hihihihihi
crna ovca, a?
e :DD: :DD: :DD:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeSre 06 Feb 2008, 15:27

gorskooko ::
ljiljana ::
Ne postim, niti sam ikada postila,cak ni jedan dan, ne vidim svrhu posta, malo mi je glupo da se prociscavam na taj nacin,tacnije hranom, ako sam nesto i zgresila, svesno sam zgresila, ne trazim oprostaj od nikoga.
Mislim da bi tada samo mislila na hranu i sve ono sto ne smem, tako da se nikad u to nisam ni upustala.
Crna ovca
SM: SM: SM: SM:
dobro hrana, a duhovni post?
a ''oprostaj'' sebi?
a spiranje one ''šugavštine'' sa sebe kad si sama sa sobom hihihihihi
crna ovca, a?
e :DD: :DD: :DD:
Ali ja zaista nemam tu potrebu, onako...zesca sam ladovina i nikad se ne osecam sugavo...naravno da nastojim da ne povredim nikoga ali ako se to i desi to je zato da sebi olaksam, a onda me boli uvo kako se on oseca, fuj, bas sam sebicna :str: :str: :str:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Da li, kako i zasto postimo Left_bar_bleue20/20Da li, kako i zasto postimo Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeNed 02 Mar 2008, 21:05

Нетрулежно Богатство

Сабираш ли благо земно
гоњен на то страшћу тамном.
Смрт ће доћи изненадно
и викнути: хајде за мном!

Таман рекох души својој:
Весели се, пиј и једи,
Али дуну ветар смрти
и у срцу крв ми следи.

Таман сабрах пријатеље
да би радост била већа,
док ме такну рука смрти
и угасну моја свећа.

Пријатељи, не лудујте,
не ходите мојим трагом,
но журите за небеским
непролазним вечним благом!

То је благо што Бог даје,
то је благо што Бог чува,
томе благу ветар смрти
не прилази, и не дува.

Пријатељу, горе срца,
где су вечна блага многа!
Богатите сами себе
Благом царства Христовога!


Ljubav, vera, nada
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimePet 28 Mar 2008, 03:23

Stvarno umes da me postidis Embarassed Postim uoci Slave,Krstovdan,uoci Uskrsa...samo te neke velike praznike.Oboje dece su mi rodjena na praznike.Milos je imao prvu operaciju na Vavedenije Presvete Bogorodice.Mislim da je mene spasila Sveta Petka kad sam se kao mala davila...ali...Oprosti mi Boze,ja sam covek,gresim.
Nazad na vrh Ići dole
Mirko S. Kojotovski
Urednik
Urednik
Mirko S. Kojotovski


Broj poruka : 245
Datum upisa : 31.07.2008

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeNed 03 Avg 2008, 04:44

Ne zelim da pisem na forumu koliko cesto postim, jer u Svetom pismu pise da to tako treba raditi da drugi oko tebe ne znaju (koliko je moguce). Hristos je postio 40 dana u pustinji i dao nam primer kako mozemo da idemo njegovim putem. Dva najbitnija hriscanska obicaja su post i molitva. Post nije samo ne jesti mrsnu hranu, tad je pozeljno jesti bar malo manje nego obicno, te post treba da prati pojacana molitva. Za vreme posta niposto se ne sme s nikim svadjati.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Da li, kako i zasto postimo Left_bar_bleue20/20Da li, kako i zasto postimo Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitimeNed 03 Avg 2008, 08:16

Pa mozda sam pogresno napisala. Ako ne treba pisati, po pravilu ili svom osecaju, onda ne treba. Prvenstveno sam zelela inicirati razmisljanje o postu, njegovoj svrsi, sa akcentom na potrebu da sebe sto vise procistimo, pogotovo duhovno, psihicki, da se manemo toliko stetnih negativnih emocija, sto cesce vracamo sebi, svojoj sustini, za koju verujem da je sazdana od pozitivnog, da nam je medjusobno najjaca veza, tim pre sto smo se od toga prilicno udaljili. Naravno ne svi. Eto.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Da li, kako i zasto postimo Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li, kako i zasto postimo   Da li, kako i zasto postimo I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li, kako i zasto postimo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Zasto Ja postojim?
» zasto ogledalo...
» Blog Duse
» Zasto je bolje biti muskarac..
» musko-zenski razgovor-zasto to nismo radili cesce

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: Mesto za opustanje.... :: RELIGIJA-
Skoči na: