Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Ja volim samo sebe

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Gost
Gost




Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitimePet 13 Jun 2008, 21:22

Na jednom hr. forumu sam nasla ovo i bas mi je bilo interesantno pa sam oducila da ga pastujem ovde.
********************************
Tvrdim da svaki čovjek u svakom momentu radi isključivo ono što njemu pričinjava zadovoljstvo.
Iz toga slijedi kako svaki čovjek voli samo sebe te da riječi "volim te" zapravo znače "volim sebe kad' sam s tobom".

A kako "egoistična ljubav" nije isto što i "bezuvjetna ljubav", ja svečano izjavljujem kako ne znam što je ljubav.
Vi koji znate, trebali bi znati i osporiti tvrdnju izrečenu u prvoj rečenici.

Ta hajte......
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Ja volim samo sebe Left_bar_bleue0/0Ja volim samo sebe Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitimePet 13 Jun 2008, 21:34

Ima tu istine. Ljubav kao emocija je licni osecaj usmeren ka odredjenoj osobi. Situacija da vas neko voli pa i bezuslovno, nece doneti srecu vama, niti ce vas to povuci da ga volite.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Ja volim samo sebe Left_bar_bleue20/20Ja volim samo sebe Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitimeSub 14 Jun 2008, 06:55

Dopada mi se, baš. Može o ovome sa različitih strana, ako hoćemo da razmišljamo, ili da se rastočimo ono baš. Pa ja ću po lokaciji, po tome što si u filozofiju smestila ovu temu.
Ljubav jeste vezana za osobu, u smislu da je ona oseća. Medjutim, polazna tvrdnja da svako radi ono što mu pričinjava zadovoljstvo (makar i zato da otkloni pritisak moranja, rasterećenja od pristiska da se obaveza ispuni...) možda bi mogla nekako (jedva) da prodje. Ali ovo: ''volim sebe kad sam sa tobom'' nekako nije (filolozofski) logično, izuzev u slučaju da taj koji to tvrdi misli da je on sam - ljubav. Čak ni u tom slučaju ne može da opstane takav zaključak, jer uzima ''identitet'' (valjda nema ega bez identiteta) koji ego ne može da podnese bez sopstvenog pucanja u paramparčad.
Druga je priča o uslovnosti ili bezuslovnosti ljubavi, i da li je to ljubav (u oba slučaja).
Lično mislim da je to vezano za tip osobe. Mislim da svi previše prestravljeni, zakopčani ne mogu lako voleti. Prosto time kakvi su blokiraju i sebe i drugog, pa nema pretakanja, prepuštanja. Ovo zato što čisto osećanje, kad te preplavi, ne možeš usloviti, sve i da to svom snagom hoćeš. To, samo u slučaju da imaš moć da pustiš da te preplavi. Tad prosto nestaju misli, nema te u tom smislu (kao u orgazmu). A kako da imaš tu moć tako prepun straha, kad si zakopčan do krajnosti, izujedan, izbogaljen...
Valjda nema identiteta, ega u pravoj ljubavi. Po polaznoj tvrdnji nema prepuštanja, ti ostaješ ti, nema sjedinjenja, utapanja, prepuštanja...
Šta stvarno mislim - pa to da su vanredno retki ljudi sposobni za bezuslovnu ljubav. Da nije tako, život bi bio raj. I retke su prave ljubavi. Ovako sakati, mi uslovljavamo ljubav prema svima, čak i prema svojim malim andjelima, hteli to priznati ili ne. I još nešto, mislim da su čak retki i ljudi koji stvarno, istinski vole sebe. Ne umemo biti srećni. Eto.
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Ja volim samo sebe Left_bar_bleue0/0Ja volim samo sebe Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitimeSub 14 Jun 2008, 15:14

Oko, kad zavrsis svoj post sa "Eto" znam da si izvukla svoju misao iz leve logicne strane mozga uz konsultacije desne. Smile
Pomenula sam ja u nekom svom prvom postu o toj bezuslovnoj ljubavi. Krajnje nespretno. Slusala sam Jerotica kad je pricao ljubavi i koliko je mozemo doziveti i preneti drugom. Kaze da tu kolicinu primimo u ranom detinjstvu ili je ne primimo (ne dovoljno). Samo u tom slucaju cemo osecati kasnije u zivotu ljubav i strast i moci da je podarimo drugome. Predavanje sebi drugome ili negiranje svojih zelja i potreba je prilicno dramaticno stanje. Tesko da se tu moze ostvariti sreca ni za onoga koji voli i za voljenu osobu. Svi smo mi individualci, produkt ovog drustva i 21 veka da bi krenuli za nekim na kraj sveta a makar ne pitajuci nesto.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Ja volim samo sebe Left_bar_bleue20/20Ja volim samo sebe Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitimeUto 17 Jun 2008, 04:56

'Es', Gea. Kad sam pročitala Deseti uvid (davno, vrlo mlada, ne sećam se ni autora) sećam se da sam dugo razmišljala. Jedino što sam zapamtila je to da materijalni i duhovni razvoj treba da budu u ravnoteži. A sada, čini mi se, imamo golem nesklad. Svi znamo da bogastvo ne znači unutrašnju sreću, ali pruža veće mogućnosti. Da, jesmo individualni, znam, ali smo i (sve više) emotivno zakopčani kao kaludjerice... Veliki broj ljudi je, ustvari, suštinski sam. Šteta.

Ovo o uslovljenosti izmedju doživljene ljubavi u detinjstvu i naše mogućnosti da je dajemo/primamo ljubav, nisam opredmećeno znala, a ima logike. Veliki sam protivnik razbijanja porodice, potcenjivanja njene uloge, pogotovo u tom smislu. A to nam se dešava.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ja volim samo sebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ja volim samo sebe   Ja volim samo sebe I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ja volim samo sebe
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Voleti sebe...
» Kakvom osobom sebe smatrate
» Oceni avatar i potpis osobe iznad sebe.
» ZENSKA MODA
» ZUTARUZASADUNAVA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: Najpopularnije teme :: FILOZOFIJA-
Skoči na: