Najtraženija zanimanja u budućnosti
Proizvođač delova tela, svemirski pilot ili inženjer za sprečavanje klimatskih promena, zanimanja su o kojima će mališani maštati 2030. godine, stoji u studiji koju je naručila britanska vlada.
Današnji školarci bi mogli da budu prva generacija naučnika koji će napraviti leteći automobil ili zaustaviti klimatske promene.
Na pragu smo da primenom tehnologije matičnih ćelija u kombinaciji s naprednom protetikom zamenjujemo oštećene, obolele ili istrošene delove tela. Logično je da se onda pojavi potreba za čovekom koji će ih praviti i popravljati. Godine 2030. traženo zanimanje biće i hirurg za poboljšanje memorije, koji će povećavati kapacitet skladištenja podataka u ljudskom mozgu. Tu je i svemirski arhitekta, koji će podizati kuće na Mesecu ili drugim nebeskim telima, zatim tvorac personalnih brendova, koji će pomagati ljudima da budu interesantniji na „Fejsbuku“ ili „Tviteru“.
Pošto nam se život sve više odvija onlajn, uskoro će se javiti potreba za virtuelnim advokatima koji će moći da vode sporove u različitim zakonodavstvima. Biće tu i internet socijalni radnici, obučeni da pomažu ljudima koji su traumatizovani ili marginalizovani zbog svoje zavisnosti od kompjutera. A organizatori virtuelnog nereda pomagaće nam da uredimo naš virtuelni život.
S obzirom na to da „Verdžin galaktik“ i druge kompanije već organizuju turističke svemirske letove, svemirski piloti, svemirski vodiči i svemirske arhitekte biće veoma tražene profesije, kao i proizvođači podvodnih i letećih automobila. Istraživači takođe kažu da će veliki ugled uživati i stručnjaci za zaustavljanje klimatskih promena – inženjeri i naučnici koji će se truditi da smanje posledice globalnog zagrevanja. Policija za modifikaciju vremenskih prilika – kontrolori naučnih dostignuća koja nam omogućavaju da, na primer, izazivamo kišu – i etičari „nove nauke“ vodiće računa o tome da nam naučni napredak ne izmakne kontroli i ne dođemo u iskušenje da ga zloupotrebimo.
Najunosnije će ipak biti zanimanje hirurga za povećanje pamćenja i stručnjaka za i nanomedicinu. Odmah za njima sledi oblast vertikalne poljoprivrede, koja podrazumeva uzgoj žitarica, voća i povrća u neboderima („farmoderima“) u urbanim sredinama, zbog nedostatka prostora s kojim se pojedine zemlje upravo suočavaju.
Ali, baš kao i danas, neće sva zanimanja budućnosti biti zabavna i tražena. Najnepopularnija biće karantinska policija, koja će nametati karantin da bi se sprečilo širenje opasnih zaraznih bolesti, i operateri za izgubljene podatke na internetu, koji će voditi računa da nas ne pronađu sajber-kriminalci.
Spisak zanimanja sastavilo je Ministarstvo za biznis, inovacije i veštine lorda Mendelsona u okviru vladine kampanje promovisanja nauke među decom i omladinom.
Autor - J. Stojković
kopirano - http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=404903
*****
Nego, da li neko vec hvata red?