Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Boja ili zdravlje?

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Boja ili zdravlje? Left_bar_bleue20/20Boja ili zdravlje? Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitimeSub 19 Jul 2008, 07:43

Sunčanje opasnije nego ikad
(Blic)

Sunčanje je veoma štetno i opasno i nikako ga ne treba praktikovati! Sunčeva svetlost jeste neophodna ljudskom organizmu, ali je tu potrebu lako zadovoljiti i kratkom šetnjom tokom dana. Zbog nevođenja računa o dobu dana kada se ljudi sunčaju, u porastu je broj obolelih od melanoma kože, jednog od najmalignijih kancera.

Dermatolog dr Željko Mijušković iz ordinacije „Dermatim“ kaže da umereno izlaganje suncu ima veoma korisne efekte i stimuliše krvotok, omogućava stvaranje vitamina D, povoljno deluje na nervni sistem, a leči i neka kožna oboljenja.
- Ali, treba se sunčati samo do 10 i posle 17 sati. Međutim, ni tada nije bezbedno izlagati se suncu bez zaštitne kreme. Sunčanje između 10 i 17 sati veoma je rizično jer će tada ultraljubičasto zračenje izgoreti kožu, bez obzira na to koji zaštitni faktor se koristi - upozorava doktor.
Sunčanje je opasno i na planini, na vodenoj površini i na belom pesku, koji povećava efekat zračenja. Takođe, sunce utiče na to da brže starimo.

- Najbolji primer su ribari, skijaši, teniseri, koji mnogo vremena provode na suncu i kod njih su vidljivi znakovi preranog starenja kože. Žene koje se intenzivno sunčaju dobijaju bore koje kasnije ni najbolje hirurške intervencije ne mogu da uklone. Najbolji tretman za dugovečnu nežnu i zategnutu kožu jeste neizlaganje intenzivnim sunčevim zracima - savetuje dr Mijušković.

Osim negativnog uticaja na lepotu, preterano sunčanje uzrokuje i melanom, rak kože koji je drugi po učestalosti među ženama u dvadesetim godinama. Deo tela na kome se melanom najčešće javlja jesu noge. Razvija se u oblasti već postojećih mladeža ili nastaje na naizgled normalnoj koži. Najvažnije je da se na vreme prepozna, jer se u ranijim stadijumima lako leči operativnim zahvatom. Na mladežu se ivica jasno vidi, a na melanomu je zvezdasta i neujednačena. Kada je reč o preventivi melanoma, dr Mijušković savetuje izbegavanje dugog izlaganja suncu i upotrebu kreme za sunčanje s visokim faktorom zaštite.
- Nemojte nikada potcenjivati sunce. Ono sija i kada je nebo veoma oblačno, a ako ste u vodi dubine do 40 centimetara, izloženi ste snazi zraka umanjenoj za 60 odsto- upozorava doktor.

Saveti
- nanosite sredstva za zaštitu od sunca
- nikada ne idite u solarijum
- ako primetite određene promene na koži ili mladežu, obavezno se obratite dermatologu

Zračenje
Svi koji se izlažu sunčevim zracima moraju da vode računa o vrednostima indeksa UV zračenja, koje govore o prohodnosti atmosfere za ultraljubičasto zračenje. Indeks UV zračenja viši od osam je zabrinjavajući i tada treba izbegavati izlaganje suncu. Ovaj indeks predstavlja izvedenu vrednost iz količine zračenja, godišnjeg doba, nadmorske visine i sadržaja vodene pare u atmosferi.
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Boja ili zdravlje? Left_bar_bleue0/0Boja ili zdravlje? Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitimeNed 20 Jul 2008, 08:39

Zaključak! Roniti duboko ispod 40 cm i u lad!

kre

Ja mogu samo da potvrdim napred rečeno. Organizam akumulira negativno
zračenje. Ako sada ne primećujete promene na koži oni će se desiti
kasnije za 5, 10 godina. Dovoljno je pogledati ljudi koji provode
dosta vremena na otvorenom, kako im brzo ostare lica.
Provodila sam ranije dugo vreme na moru mesec, dva, nikad nisam volela
da se sunčam ali sam očito skupila dosta tog zračenja i sad imam problem
sa pojavom keratoze, neka vrsta mladeža. Borim se sa njima godinama.
Bolno ih je skidati a i skupo pri tome se uglavnom vraćaju.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Boja ili zdravlje? Left_bar_bleue20/20Boja ili zdravlje? Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitimeNed 20 Jul 2008, 09:18

Gea, imam isti problem. Cini mi se da je karakteristican za svetlopute. Kako to mislis da se boris sa njima? Nisam znala da se skidaju.
Volim vodu, puno vremena provodim u vodi, pored vode (leti)kad god mogu. I na suncu (cesto i bez zastite, ako se tako ``namesti)
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Boja ili zdravlje? Left_bar_bleue0/0Boja ili zdravlje? Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitimeNed 20 Jul 2008, 21:34

Volim da se kupam da ronim, plutam ali ne volim sunce ni vrućinu.
To mi je mučenje i čudim se uvek kad ih vidim, onako ne pomične zalepljene
na jedno mesto satima.
Ja sam školski primer za te mladeže, plavo-riđa a i genetski mi je to
predodredjeno.
Skidaju se spaljivanjem, ili tečnim azotom. Spaljivanje je jedino efikasno,
mad se desilo kad se dobro koren ne uništi da se povrate. To rade dermatolozi.
Nije to nikakva specijalna sprava i verujem da je imaju svi navedeni
lekari. Ja za sada sam to radila na insitutima za kožne bolesti. Ima ih
u Beogradu na Slaviji, Bežaniji i u Đorđa Vašingtona. Plaća se i tamo,
negde simbolično a na Slaviji (u Avalskoj) su me "odrali" zadnja dva
puta. Saznala sam za nekog privatnika pa ću od semptembra brobati tamo.
Inače se te intervencije rade kad malo zaladi, da se nebi te male ranice
od znoja zagnojile.
Nazad na vrh Ići dole
ljiljana
Prijatelji
Prijatelji
ljiljana


Broj poruka : 711
Godina : 55
Datum upisa : 08.07.2008

Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitimeSub 16 Avg 2008, 19:55

Obozavam more, kupanje, suncanje.
Kad sam pored vode gde se mogu lako rashladiti, ne smeta mi ni sunce ni vrucina.
Ovako da, mrzim vrucinu i jedva cekam sneg. Tada se ipak bolje osecam.
Volim potamnelu kozu, sve mi onda lepse stoji, ja se bolje osecam.
Nemam s tim problema jer sam tamnoputa i lako pocrnim.
Dva dana suncanja i svi misle da sam mesec dana na moru.
Mogu se pomesati sa ciganima SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Boja ili zdravlje? Empty
PočaljiNaslov: Re: Boja ili zdravlje?   Boja ili zdravlje? I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Boja ili zdravlje?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Boje i njihov uticaj na nas....Goethe-ova teorija boja
» HOROSKOP I ZDRAVLJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: Najpopularnije teme :: LEPOTA I ZDRAVLJE-
Skoči na: