Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Davanj nezeljenih saveta...

Ići dole 
+2
gorskooko
Sumadijacafee
6 posters
AutorPoruka
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 22 Nov 2007, 06:58

Svi mi volimo svoje prijatelje i prijateljice, a kada saznamo da im se dešava nešto loše, obično poželimo da budemo uz njih, da im pomognemo, da ih posavetujemo. To su sve normalne težnje u jednom zdravom prijateljstvu, samo bi s davanjem saveta trebalo biti oprezan.

Što je situacija u kojoj se nama draga osoba nalazi drastičnija, veća je i naša želja da je posavetujemo. Stalo vam je do te osobe, saosećate s njom, zamišljate kako biste se vi osećale da vam se to desilo, šta biste radile, i silno želite da je posavetujete. S druge strane, ako se radi o osetljivoj situaciji (na primer, prijateljica vam saopšti da je saznala da njen muž ima ljubavnicu ili da je imao ljubavnicu, i da je sad ta žena u osmom mesecu trudnoće i da je dete njegovo, i da je ona - vaša prijateljica - rešila da ostane s mužem i da se nekako snađe u toj situaciji), osećate da bi davanje bilo kakvog saveta moglo da bude rizično. I tu je onda dilema: da li vi sebe možete smatrati dobrom prijateljicom ako ne date nikakav savet u tako delikatnoj situaciji?

Odgovor je: da, apsolutno. Postupate veoma pametno ako ne dajete nikakav savet onda kada se savet od vas i ne traži. Postoji mnogo drugih načina da pružite podršku prijateljici - dovoljno je i reći joj da ste uvek tu za nju ako ste joj potrebni. Možete joj i doneti omiljene kolače ili je "izvesti" na kafu, na sladoled, u bioskop. To su sve načini da joj bez reči kažete: "Au, to je baš gadna situacija", i istovremeno joj pružite podršku.

Šta je problem s davanjem nezatraženih saveta? Za početak, razmislite koliko bi vas iritiralo da neko počne da vas savetuje šta da radite sa svojim životom a da vi to niste tražile - kao da vam je taj neko majka ili baka, koje nisu u stanju da se uzdrže (ovo nije zamerka majkama ni bakama!) i već ste odustale od pokušaja da ih odviknete od toga, već nekako to otrpite. Da vaša prijateljica želi vaš savet, pitala bi vas za njega, zar ne? Ovog puta želi samo da je neko sasluša, da s nekim podeli svoju muku i, izuzev ako je u situaciji u kojoj su joj život i/ili zdravlje direktno ugroženi, najbolje što dobra prijateljica može da učini jeste da joj pruži upravo to - da je sasluša.

Pored toga, davanjem saveta vi se automatski ponašate pokroviteljski, što je posebno nezgodno kada neko pokušava da se izbori s problemom i da stekne osećaj da stvari ima koliko-toliko pod kontrolom. Davanjem nezatraženog saveta taj pokušaj se ometa, a u tom trenutku toliko dragocen osećaj nekakve kontrole se gubi, pa je normalno što bi se prijateljica veoma naljutila na vas da to učinite.

Zato, ma koliko želeli u nekoj situaciji da posavetujete prijateljicu (dakle, odraslu osobu koja ipak sama vodi svoj život), ma koliko to sve bilo u želji da pomognete i s najboljim namerama i zato što je i vama teško kad vidite da ona pati, ako vam savet nije zatražen, suzdržite se. Pružite ono što se od vas traži - rame za plakanje, podršku, slušanje - baš kao što biste volele da i vama bude pruženo u sličnoj situaciji.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Davanje nezeljenih saveta   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimePet 23 Nov 2007, 17:49

Potpuno se slazem. Nezeljene savete - nikad. Pogotovo u krajnje delikatnim situacijama. Sa tim bi postigli samo da se ona oseca jos gore, zazali sto je bila "tanana" i poverila se... Tacno, ako je dovoljno poznajemo oseticemo sta ce joj u konkretnom slucaju odgovarati, eventualno malo "podici", bez mesanja u ono sto niko drugi vec samo ona moze i mora resiti. Imati toliko prisebnosti da potisnemo svoje emocije i stavove tim povodom (pogotovo sto stvarno nismo u tome), kao i dovoljno mere, osecaja za nju a ne za ono sto treba da ucini.
Nazad na vrh Ići dole
SNEZA_
Urednik
Urednik
SNEZA_


Broj poruka : 3972
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 19.11.2007

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimePet 30 Nov 2007, 09:47

Ne volim da me iko savetuje, ako nisam trazila savet i tudje misljenje. U principu sam inadzija i kada me neko savetuje i usmerava me, uglavnom uradim suprotno od toga, mada sam chesto puta bila svesna da greshim. Chini mi se da, da takodje ni ja ne savetujem druge, chak ni svoju najbolju drugaricu, jedino ako ona trazi moje misljenje. Ne volim da chachkam po tudjim problemima, da ispitujem, istrazujem, znatju onoliko koliko neko sam bude voljan da mi kaze.
Rekoh chini mi se, da ne savetujem, jer mozda to nekada i chinim, a nisam toga svesna. Mozda mi se i "provuche profesionalna deformacija" Smile)))

flower :scratch: study
Nazad na vrh Ići dole
zutaruzasadunava
Urednik
Urednik
zutaruzasadunava


Broj poruka : 702
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: MOLIM SAVET KAKO DOCI DO NJEGA?   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Jan 2008, 09:50

Razz Davanj nezeljenih saveta... V66688p0
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Jan 2008, 13:08

zutaruzasadunava ::
Razz Davanj nezeljenih saveta... V66688p0
Lepo on je moj drug iz vojske,mogu ti sredim iga
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimePon 21 Jan 2008, 00:36

Skockaš se u kutiju cigarilos-a sa bar kodom sa njegovog vrata !!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimePon 21 Jan 2008, 05:45

SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSub 23 Feb 2008, 09:49

ljiljana ::
SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM:
Požuri nam skitnicoooooooooooooooo cherry
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 06 Apr 2008, 23:17

....PRIRODA LJUBAVI

Kada otvorimo nasa srca pocinjemo razumevati pravi smisao ljubavi. Zatvoreno srce o njoj ne zna nista. mozemo poznavati ljubav, mozemo je osecati a ipak je ne mozemo zadrzati,jer sto je vise pokusavamo posjedovati to nam ona vise izmice. ljubav je slobodna kao vetar i ne poznaje granice i prepreke.
Ljubav nije nesto sto se moze kupiti, prodati ili meriti. Nju mozemo samo davati. Ljubav je u svakome u svacemu i ceka da se izvuce......................
..........podjite bez straha zivotnom nizbrdicom, ako vas ona vodi-- uzbrdo (nezeljen savet Very Happy ) CM:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimePet 18 Apr 2008, 06:00

'aj' na posao, o'ma i sad affraid
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSub 19 Apr 2008, 16:30

Davanj nezeljenih saveta... 0110

zenski mozak
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSub 19 Apr 2008, 20:03

Obavezivanje i cokolada nesto su kod mene zamenili mesta Razz
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSub 19 Apr 2008, 22:37

ljiljana ::
Obavezivanje i cokolada nesto su kod mene zamenili mesta Razz
'es sigurna da je ovaj mikron na mestu? lol!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 09:30

gorskooko ::
ljiljana ::
Obavezivanje i cokolada nesto su kod mene zamenili mesta Razz
'es sigurna da je ovaj mikron na mestu? lol!
Posle udaje ne vredi, aaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 15:33

Da vam ja dam jedan savet dame nashe.
Ebite se.....shto vishe bitjete zadovoljnije... Very Happy


Poslednji izmenio Crna_ovca_chata dana Ned 20 Apr 2008, 17:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
danubius
Prijatelji
Prijatelji
danubius


Broj poruka : 133
Datum upisa : 21.02.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 16:03

Crna_ovca_chata ::
Da vam ja dam jedan savet dame nashe.
Ebite se.....shto vishe bitjete zadovoljnije... Very Happy
Posle tvog mudrog saveta nastao je zastoj u postovima , sto me navodi na pomisao da su te poslusale...Moj je savet, pri tome-zastitite se !Ima svasta i svakakvih danas,,, :twisted: d060
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 18:06

danubius ::
Crna_ovca_chata ::
Da vam ja dam jedan savet dame nashe.
Ebite se.....shto vishe bitjete zadovoljnije... Very Happy
Posle tvog mudrog saveta nastao je zastoj u postovima , sto me navodi na pomisao da su te poslusale...Moj je savet, pri tome-zastitite se !Ima svasta i svakakvih danas,,, :twisted: d060
Aj hvala Bogu nesto pametno Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 18:39

danubius uz duzno postovanje,na zemaljskoj kugli ima raznih ljudi,kultura,vaspitanja,obrazovanja i tu nismo nista novo izmislili,kao i ovde na chatu kada sam poceo da chatam na svaki klik dobijao sam savete"cuvaj se ima svakakvih,pazi se i sl" medjitim kasnije se ispostavilo da bas ima svakakvih sto je nepo0bitna cinjenica.
Na nasem forumu tako se nesto nemoze tvrditi ovde su svi ljudi koliko se da videti iz pisanja imaju dobre karakterne osobine,bar ja nisam primetio nekoga "svakakvog". Davanj nezeljenih saveta... 329340
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeNed 20 Apr 2008, 22:57

/me svakakvo, skroz na skroz. Samo, od mene ne mora niko da se stiti. U to sam sigurna lol!
Nazad na vrh Ići dole
danubius
Prijatelji
Prijatelji
danubius


Broj poruka : 133
Datum upisa : 21.02.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeUto 22 Apr 2008, 20:39

Ih , breeeeee........Trebalo je biti sala, nisam mislio na ljude (najmanje sa ovog foruma) nego na "medicinsku zastitu"...pratio sam ofcin_ post , pa zato...ono "svakakvih" se odnosilo na Aids...Sve u svemu-ne uspe svako zezanje..Izvinjavam se ako je neko pogresno shvatio d060
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeUto 22 Apr 2008, 20:44

Svaka slichnost sa stvarnim dogadjajima i ljudima je namerna... i ochigledna SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSre 30 Apr 2008, 00:31

Eto :tongue: Ko vas sastavi Very Happy Zastita je normalna,to obavezno,zaebte znanje.Neki su divni,lazljivi ko zna kakve poklone spremili.Muski obavezan kondom Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeSre 30 Apr 2008, 19:15

Al' ti je savet.Na shta ti to nas terash kad nas savetujesh tako?
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Davanj nezeljenih saveta... Left_bar_bleue20/20Davanj nezeljenih saveta... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 01 Maj 2008, 05:36

Ni na šta. Sami ćete, garant. Razz
Nazad na vrh Ići dole
danubius
Prijatelji
Prijatelji
danubius


Broj poruka : 133
Datum upisa : 21.02.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 01 Maj 2008, 07:55

Za to je potrebno dvoje (ako dobro tumacim gornje postove, da ne bude opet....) :evil:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 01 Maj 2008, 14:35

Bolje ti kondom nego ja tabletice SM: CM:
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 01 Maj 2008, 16:55

Netjesh ti morati tabletice Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 01 Maj 2008, 16:59

SM: SM: SM: CM:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitimeČet 05 Jun 2008, 09:25

Da li je bolji odlazak bez reci...


Odlazak bez reči je odlična kazna, naravno ako želite nekog da kaznite, jer je prethodno on nečim povredio vas. Druga varijanta odlaska bez reči je jedino moguća u slučaju da ste prestali tog nekog da volite ali nemate hrabrosti ili nerava za duga i bolna preispitivanja i odgovaranja na onih mali milion zašto? koja bi vam
postavila osoba koju ostavljate. Lično mislim da je to malo kukavički, u oba slučaja.

Nikada ne ostavljam osobu koju volim, pa čak i da me povredi. Reči su nam valjda i date upravo zato da bismo jedni drugima nešto razjasnili, objasnili, rekli, priznali, slagali (na kraju krajeva), da bismo komunicirali (što nas valjda i izdvaja u svetu sisara kao one sa nešto više razuma). Ako bih se našla u situaciji da nekog ostavljam (mada iz dosadašnjeg iskustva znam da to ne umem, nisam, valjda, za to talentovana) svakako bih toj osobi pružila, ne jedan nego koliko je njemu potrebno, razgovorala o tome zašto to činim. Pa... bila bih toliko poštena da kažem: ne volim te više... i sl.
I na kraju, nikada ne bih mogla da "kažnjavam" osobu koju volim, ako stvarno osećam da je volim, kako god da je ispala "loša" prema meni. Nekako mi te dve stvari ne idu zajedno : ljubav i ostavljanje bez reči (ostavljanje uopšte)
Eto,sta vi moje dame kazete Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Davanj nezeljenih saveta... Empty
PočaljiNaslov: Re: Davanj nezeljenih saveta...   Davanj nezeljenih saveta... I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Davanj nezeljenih saveta...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: KUTAK ZA DAME-
Skoči na: