Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Sumadijo oj rodni kraju moj...

Ići dole 
+3
danubius
TREN
Sumadijacafee
7 posters
AutorPoruka
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 30 Mar 2008, 18:47

Nazad na vrh Ići dole
TREN
Prijatelji
Prijatelji
TREN


Broj poruka : 207
Location : iza oblaka
Datum upisa : 07.04.2008

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeSre 09 Apr 2008, 20:38

Neki vole rodni kraj ali ti bash Very Happy Istina,Shumadija je prelepa Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeUto 29 Apr 2008, 23:02

Sumadija - Tozovac

Projahacu na konju alatu,
Sumadiju moju cudnovatu.
Da pogledam sunce rodnog kraja,
Da osetim miris zavicaja.

Poranicu od Avala plave,
Kad se ptice ranoranke jave.
Pozuricu hitro dole,
Pa da stignem tamo do Topole.

Otici cu na Rudnik planinu,
Da se popnem gore u visinu.
Nek' mi srce u grudima bije,
Kad pogledam preko Sumadije.

Poseticu obale Morave,
Da pogledam sta Moravci rade.
Da osetim cegrt vodenice,
I da cujem pesmu cobanice.
Nazad na vrh Ići dole
danubius
Prijatelji
Prijatelji
danubius


Broj poruka : 133
Datum upisa : 21.02.2008

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 04 Maj 2008, 17:28

Šumadinci, mrka kapa...vidite sami, taze clanak od danas : Sad


Ekonomija
Mijat Lakićević | 04.05.2008
Šumadija
Šumadiji će, ako se bude razvijala dosadašnjim tempom, biti potrebno 120 godina
da dostigne onaj stepen razvoja koji je imala pre 20 godina. Tako procenjuje Republički fond za razvoj. A Šumadija nije najzaostaliji deo Srbije.
Srbiji je, dakle, očajnički potreban razvoj. A razvoja nema bez ulaganja. Od desetak milijardi dolara, koliko je od 2000. godine investirano u Srbiju, oko četiri petine je iz EU. Ako se tome doda i Norveška, koja nije član EU, onda se one penju na 95 odsto ukupnih investicija.
Šta članstvo u Evropskoj uniji znači najbolje govore primeri Bugarske i Rumunije. Naši susedi dobiće iz evropskog budžeta oko milijardu (Bugarska), odnosno tri milijarde evra godišnje (Rumunija). U isto vreme, Srbija će dobijati 200 miliona evra godišnje. Kako, čime da se to nadoknadi?
Ali, ovi „ekonomski argumenti“ i nisu najvažniji. Evropa, naime, nije samo materijalno superiorna civilizacija. Ona tu svoju materijalnu nadmoć duguje duhovnoj superiornosti. Evropska civilizacija (koncentrisana u Evropskoj uniji) zasniva se na ideji slobode. Sloboda kretanja ljudi, kapitala, robe i usluga iz toga proističe. Iz toga je, takođe, proistekla i vladavina prava i pravne države kao organizacije („servisa“) koja treba da pomiri i uskladi individualne slobode. To su osnovne vrednosti na kojima počiva Evropska unija.
Te vrednosti prihvataju i građani Srbije. Pokušaj da se Srbija iščupa iz Evrope, iz evropskog duha, i prebaci negde drugo, u neki drugi svet - a ta mogućnost, uprkos sveže potpisanom Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, još nije sasvim isključena - protiv je vitalnih interesa srpskog naroda i građana Srbije. Ako bi se to desilo, kao i drvo iščupano iz korena, i srpski narod bi bio osuđen na lagano sušenje i odumiranje.
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 04 Maj 2008, 18:00

danubius ocigledno mrka kapa bas si me nasmejao lol! SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM: SM:
bash lepo shto si zabrinut za shumadiju
Nebih dao svoje selo ni sajkacu,
ni jelece a ni kazan od rekije,
u kome se sljiva pece.... Very Happy


Poslednji put izmenio SJaj dana Ned 04 Maj 2008, 20:12, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 04 Maj 2008, 18:44

Ja mislim SJaj da ne bi dao onaj deo pesme:..bujaju joj bele grudi ko potoci na rosi... SM:
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 04 Maj 2008, 19:58

Crna_ovca_chata ::
Ja mislim SJaj da ne bi dao onaj deo pesme:..bujaju joj bele grudi ko potoci na rosi... SM:
Pa to nebih dao pogotovu,a ne nikako.. lol!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 09:05

Koliko ja znam mi idemo na Mars,kakva EU geek
Nazad na vrh Ići dole
Admin
[*_-]
[*_-]
Admin


Broj poruka : 399
Location : GM
Datum upisa : 14.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 10:37

Storm_z ::
Koliko ja znam mi idemo na Mars,kakva EU geek
tako je Stormic cheers BR: BR: BR: BR: BR: BR: CM:
Nazad na vrh Ići dole
https://sumadijacaffe.forumsr.net
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: SUMADIJA U SRCU   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 11:08

Videla sam Sumadiju
jutrom kad se budi
kad je jarko sunce
miluje i ljubi
2x
Ref.
I cula sam pesmu sloznu
sto je peva hor kosaca
Sumadijo divna, mila
volimo te, majko nasa
Videla sam Sumadiju
vodu sam joj pila
u hladu sam slatko
dusu odmorila
2x
Ref.
Videla sam Sumadiju
kad se lampa pali
kad me Sumadinci
na poselo zvali
2x
Ref.

Sumadijo oj rodni kraju moj... 1ab37cd84dfbd969ae07cebd2d6785d0
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 11:09

Sumadijo oj rodni kraju moj... Hills_of_sumadija
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: VOLIM TE SUMADIJO MOJA   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 11:20

Procitajte text i ako imate komentar, upišite ga.....




Nocas sam preleteo preko moje Srbije. Dvanaestog marta ujutro u 01:03 bio sam tacno iznad Mladenovca. Na visini od 33.000 stopa. Ti znaš i mozeš da zamisliš kako je lepa moja Šumadija sa 10.000 metara visine. Preko Beograda, Mladenovca, Kragujevca i Niša, prema Sofiji. Letim po svim kontinentima sveta, ali samo moji srpski gradovi sjaje u noci toplinom koja može moje srce da ugreje. Osecao sam se velicanstveno. Frekvencija 123.775. Rekao sam

“Dobro vece vam želim, Beograde i puno pozdrava, Cargolux 794, visina 33.000 stopa, kurs ka Beogradu.”

Kontrolor je bio zbunjen i nije znao šta da mi kaže. Ocekivao je strani avion koji se obraca na engleskom jeziku. Na njegovo iznenadjenje, to je bio Srbin u Boeingu 747-400 koji prvi put u svome životu vidi svoju otadžbinu sa samo moga srpskoga neba. Moje nebo miriše lepše nego bilo šta na ovome svetu. Moje nebo, moja prošlost, prokleta srpska dušo, prokleti živote. Luxemburg–Abudabi, prvi put u mom tridesetdrugom letu prelecem moju malu otadžbinu za 20 minuta, moje korenove, moje nasledje i kulturu, moju ogromnu Srbiju, moju nadu. Kontrolor mi odgovara:

“Dobro vece, Cargolux 794, ko ste vi gospodine?”

Ja mu se predstavljam punim imenom i poreklom, a on kaže, “Zelim ti, zemljace, da jos 30 godina letis uspešno iznad srpskog neba, živ bio."

Krišom sam plakao u noci da moj kolega ništa ne primeti. Šta on zna šta je Srbin, srpska duša, ljubav prema napuštenoj zemlji, slomljeno srce siromašne šumadijske duše, koja svoje korenove nikada ne može da zaboravi i koja nosi vecne bolove u grudima od onoga dana kada je svoje ognjište napušteno, prokleti živote. Ovu noc necu nikada zaboraviti. Moja Srbija, velicanstvena u noci, obasjava nebo kao da je pun mesec, kao da je dan, a ja prepoznajem gradove i sela kao da vec po stoti put letim preko svoje kolevke. Ne treba mi dan da bih video reke, planine, kotline i srpske ravnice. Osecam moju Moravu kako pulsira u svom koritu. Vidim Avalu, mirišem Kosmaj, Zlatibor mi se smeje u lice, zemljo moja. Srpsko prolece miriše.

Moje srce želi napolje iz grudi. Nisam bio spreman na ovu eksploziju osecanja i emocija. Prokleta slovenska duša me muci i ne da mi mi mira u ovoj noci. Podseca me koliko ljubavi je u stanju da akumulira i reprodukuje u onim momentima kada smo ranjivi i slabi. Ipak sam zbog toga srecan, jer to me razlikuje od ostalih Evropljana. Još uvek sam u stanju da patim i placem kada mi je do toga. To je naša snaga. Mi nismo zbog toga slabi, mi smo žive duše sa svim vrlinama i manama. Mi znamo da nosimo naše bolove i radosti na našem bedru. To nas cini jacim u poredjenju sa ostalim svetom.

Aleksandar Jovanoviæ
Abu Dhabi
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: SUMADIJO OSMEHU I SUZO   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 11:22

Još uvek sam u stanju da patim i placem kada mi je do toga. To je naša snaga. Mi nismo zbog toga slabi, mi smo žive duše sa svim vrlinama i manama. Mi znamo da nosimo naše bolove i radosti na našem bedru. To nas cini jacim u poredjenju sa ostalim svetom.
Sumadijo,suzo moja koja mi u oku blista.
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 20:19

Eo moj slavsko kolac koji cu sutra slomiti sa svojima najblizima i pozeleti srecu zdravlje...
Sumadijo oj rodni kraju moj... Zx7frn
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimePon 05 Maj 2008, 21:26

Pravi Sumadijski BR: CM: Da proslavis u zdravlju i veselju kao svaki dobar domacin KS:
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeUto 06 Maj 2008, 13:55

Pridružujem se lepim željama Sjaj, divan je Smile))
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Sumadijo oj rodni kraju moj... Left_bar_bleue20/20Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitimeNed 11 Maj 2008, 07:38

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sumadijo oj rodni kraju moj... Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumadijo oj rodni kraju moj...   Sumadijo oj rodni kraju moj... I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sumadijo oj rodni kraju moj...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: Moj Grad i rodno mesto-
Skoči na: