Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Promena prezimena

Ići dole 
+2
gorskooko
SNEZA_
6 posters
AutorPoruka
SNEZA_
Urednik
Urednik
SNEZA_


Broj poruka : 3972
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 19.11.2007

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeČet 31 Jan 2008, 12:39

Godinama razmisljam o tome i josh uvek nemam razjasnjen odgovor na pitanje "Zashto kod nas prilikom venchanja samo i iskljuchivo zena menja prezime"? Odlichno znam da ne mora tako biti, zakon nudi i neke druge varijante, ali.......... zashto se to "podrazumeva"? affraid confused
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePet 01 Feb 2008, 19:43

SNEZA_ ::
Godinama razmisljam o tome i josh uvek nemam razjasnjen odgovor na pitanje "Zashto kod nas prilikom venchanja samo i iskljuchivo zena menja prezime"? Odlichno znam da ne mora tako biti, zakon nudi i neke druge varijante, ali.......... zashto se to "podrazumeva"? affraid confused
Imovina je cudo SNEZA_ a, kod nas i grudi balkanskeeee nego :str: :str: :str: tu, sta imas razmisljati, kad ti je ''duga kosa - kratka pamet'' bre anene
Nazad na vrh Ići dole
SNEZA_
Urednik
Urednik
SNEZA_


Broj poruka : 3972
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 19.11.2007

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeNed 03 Feb 2008, 18:25

gorskooko ::
SNEZA_ ::
Godinama razmisljam o tome i josh uvek nemam razjasnjen odgovor na pitanje "Zashto kod nas prilikom venchanja samo i iskljuchivo zena menja prezime"? Odlichno znam da ne mora tako biti, zakon nudi i neke druge varijante, ali.......... zashto se to "podrazumeva"? affraid confused
Imovina je cudo SNEZA_ a, kod nas i grudi balkanskeeee nego :str: :str: :str: tu, sta imas razmisljati, kad ti je ''duga kosa - kratka pamet'' bre anene


Hmmmm, sve mi se chini da se to "podrazumeva" da treba i mora da bude tako. Medjutim setjam se da kada smo prvi moj muz i ja ishli da zakazemo venchanje. Kod matichara smo trebali da popunimo neke formulare. Odlichno se setjam (bez obzira shto je to bilo pre vishe od 20 god) da je zakon ovakve mogutjnosti nudio, shto se prezimena tiche:- svaki od supruznika moze da zadrzi svoje prezime, i jedan i drugi supruznik moze da svome prezimenu doda prezime drugog supruznika, zena moze da uzme prezime suprugovo, suprug moze da uzme zenino prezime.
I? Ako zakun nudi i nudio je takve mogutjnosti, zashto se samo ova jedna varijanta, smatra normalnom?


Poslednji izmenio dana Uto 05 Feb 2008, 17:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeUto 05 Feb 2008, 14:31

Aj' se ne lagimo - Ne samo normalnom, nego i obaveznom, SNEZA, ma kako tu obavezu imenovali. Gde bre da muškarac promeni svoje u zenino prezime affraid Sve i da poželi morao bi se seliti ''iz taka'', kud bi od ''uvredjene'' porodice, familije, zaprepašćenih prijatelja, ili od sažaljivih, optužujućih, potcenjivačkih.... pogleda, a ne samo muških, već i ženskih... nije to samo imovina, tradicija... ili gresim? Basketball
Nazad na vrh Ići dole
neven
Prijatelji
Prijatelji
neven


Broj poruka : 1211
Godina : 63
Location : Novi Slankamen
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePet 08 Feb 2008, 05:51

Bog je dao na svet prvo musko, a tek ženu za druga, Prezime, HeHeHeHe svejedno je cije je. ako je časno.
Koliko ja znam. Svako prezime može se zakonski promeniti. Baš razmišljam da moje prezime kad se rastanem,
poklonim ženi, jer ga toliko voli. A ja uzmem neko sa B. cheers
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 09 Feb 2008, 08:57

neven ::
Bog je dao na svet prvo musko, a tek ženu za druga, Prezime, HeHeHeHe svejedno je cije je. ako je časno.
Koliko ja znam. Svako prezime može se zakonski promeniti. Baš razmišljam da moje prezime kad se rastanem,
poklonim ženi, jer ga toliko voli. A ja uzmem neko sa B. cheers
.. a tek ženu za druga, 'es' pri sebi čudno seme, a? :DD:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePet 28 Mar 2008, 03:52

Milanovic-kako to lepo zvuci,Sumadijski Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Lora
Urednik
Urednik
Lora


Broj poruka : 349
Godina : 59
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeNed 30 Mar 2008, 06:51

To mi sad tako svejedno a nekad mi je bilo jako bitno... affraid
Nazad na vrh Ići dole
SNEZA_
Urednik
Urednik
SNEZA_


Broj poruka : 3972
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 19.11.2007

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeNed 30 Mar 2008, 21:13

Lora ::
To mi sad tako svejedno a nekad mi je bilo jako bitno... affraid


Eto. A meni nekada bilo pa skoro svejedno, a sada mi jako bitno.
Nazad na vrh Ići dole
neven
Prijatelji
Prijatelji
neven


Broj poruka : 1211
Godina : 63
Location : Novi Slankamen
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePon 31 Mar 2008, 06:00

SNEZA_ ::
Lora ::
To mi sad tako svejedno a nekad mi je bilo jako bitno... affraid


Eto. A meni nekada bilo pa skoro svejedno, a sada mi jako bitno.
SNEZA_ kako ti je prezime.... Moje je Vranesevic.. mozda je tvoje lepse, pa cu razmisliti...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePon 31 Mar 2008, 10:29

lol! lol! lol!
Nazad na vrh Ići dole
neven
Prijatelji
Prijatelji
neven


Broj poruka : 1211
Godina : 63
Location : Novi Slankamen
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 08:20

neven ::
SNEZA_ ::
Lora ::
To mi sad tako svejedno a nekad mi je bilo jako bitno... affraid


Eto. A meni nekada bilo pa skoro svejedno, a sada mi jako bitno.
SNEZA_ kako ti je prezime.... Moje je Vranesevic.. mozda je tvoje lepse, pa cu razmisliti...
Cekam brz odgovor tvoj.
Vita Jela, zelen Bor,
Sneza_ cekam odgovor tvoj..., ako je do toga bit cu i rendeer
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 08:45

Nevene zar nisi rekao da ces da promenis neku sa slovom B rabbit
Nazad na vrh Ići dole
neven
Prijatelji
Prijatelji
neven


Broj poruka : 1211
Godina : 63
Location : Novi Slankamen
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 09:17

ljiljana ::
Nevene zar nisi rekao da ces da promenis neku sa slovom B rabbit
Mislim da to prvo slovo tvog prezimena... HeheHeHe... ne bih zalio, ma samo jedan sat,da, da, da ,da...
Ti si moja devojka, najlepsa, najdraza, najsladja, najludja naj moja i ja sam naj tvoj.
Zasto si me onda pocupala iz bastice svoje.
Posalji mi sliku,da vidim smesak, i oci koje su boje.... Odma cu dati princezi otkaz.
I bezuslovno cu se predati tebi. HAJD,
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 10:06

neven ::
ljiljana ::
Nevene zar nisi rekao da ces da promenis neku sa slovom B rabbit
Mislim da to prvo slovo tvog prezimena... HeheHeHe... ne bih zalio, ma samo jedan sat,da, da, da ,da...
Ti si moja devojka, najlepsa, najdraza, najsladja, najludja naj moja i ja sam naj tvoj.
Zasto si me onda pocupala iz bastice svoje.
Posalji mi sliku,da vidim smesak, i oci koje su boje.... Odma cu dati princezi otkaz.
I bezuslovno cu se predati tebi. HAJD,
E pa zeznuo si se,,,,moje devojacko prezime je bilo na B, ovo sad je na Š.
Nisam tvoja devojka niti cu ikada biti i molim te ne loopetaj vise bez veze.
:pom: :JG: :nev:
Nazad na vrh Ići dole
neven
Prijatelji
Prijatelji
neven


Broj poruka : 1211
Godina : 63
Location : Novi Slankamen
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 16:03

ljiljana ::
neven ::
ljiljana ::
Nevene zar nisi rekao da ces da promenis neku sa slovom B rabbit
Mislim da to prvo slovo tvog prezimena... HeheHeHe... ne bih zalio, ma samo jedan sat,da, da, da ,da...
Ti si moja devojka, najlepsa, najdraza, najsladja, najludja naj moja i ja sam naj tvoj.
Zasto si me onda pocupala iz bastice svoje.
Posalji mi sliku,da vidim smesak, i oci koje su boje.... Odma cu dati princezi otkaz.
I bezuslovno cu se predati tebi. HAJD,
E pa zeznuo si se,,,,moje devojacko prezime je bilo na B, ovo sad je na Š.
Nisam tvoja devojka niti cu ikada biti i molim te ne loopetaj vise bez veze.
:pom: :JG: :nev:
Ma kakva devojka. Pa ja sam 8. godina Stariji. Srce mi je slabo, uskoro cu umreti i ti opet sama ostati. Necu...
Luduj, cvete ljubavi i bola... dovoljno je sto kuckam sa tobom, s nadom da cu jednom s tobom kaficu piti...
Al' srce slabo, ko zna.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 16:14

E takoC PP: PP: PP:
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeUto 08 Apr 2008, 20:07

ljiljana ::
E takoC PP: PP: PP:
Kako se ti ono beshe prezivash? lol! SM:
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue0/0Promena prezimena Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeUto 08 Apr 2008, 21:58

Pa to sa promenom prezimena mi je uvek izgledalo prevazidjeni obicaj iz davne proslosti. Zene su odlazile u porodicu muza, potcinjavale se njemu i njegovoj porodici. Pa kao novostecena imovina je dobijala i drugo ime.
Cudno mi je da se ta tradicija nije promenila i do sada . Modifikovala se dodavanjem jos jednog prezimena. Neznam ni jedan slucaj da je muskarac dodao zenino prezime.
Zene valjda u momentu dogovora i sklapanja braka vise izgube glavu pa im to izgleda nevazno. U sustini i nije, ali da se vratim na pitanje zasto je muskarcima vazno.
Ja nisam menjala svoje prezime. Jednostavno sam rekla da zadrzavam svoje.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue20/20Promena prezimena Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSre 09 Apr 2008, 04:50

Ja sam htela zadrzati al' odustala na venčanju da mladoženja ''opstane'' na nogama lol!
Nazad na vrh Ići dole
SNEZA_
Urednik
Urednik
SNEZA_


Broj poruka : 3972
Godina : 56
Location : Beograd
Datum upisa : 19.11.2007

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSre 09 Apr 2008, 09:11

gorskooko ::
Ja sam htela zadrzati al' odustala na venčanju da mladoženja ''opstane'' na nogama lol!



Davne ''87. Very Happy otishli mi da zakazemo venchanje. Naravno matichar popunio sve shto je trebao da popuni od formulara, stigao do prezimena (jer treba da pripremi za sam dan venchanja vetj venchani list), tu "zaglavimo".
Prochitao on nama sve mogutjnosti i ja kazem zelim da zadrzim prezime. Auuuuuu. kako to? Kaze matichar ma sta se natezemo bez veze, da ne izvodim besne gliste. Necu ja i tachka. Reshim da napravim kompromis, "pristanem" da dodam njegovo prezime. Ne moze ni to, ni tako on ne pristaje (moj buduci). Ok, ne moramo ni da se venchamo. Ne zakazemo mi taj dan venchanje. Ja trudna 4. mesec vec Very Happy
Istog dana odemo kod mojih, pitaju oni jesmo li zakazali venchanje, jer su pripreme za svadbu, vec pri kraju, a i "pribliziolo se", kaze buduci zet "Nismo". "Kako niste"? pita moja majka sva pogubljena. "Zar niste rekli da cete to danas da uradite"? On im objasni da smo mi bili danas, ali da nismo zakazali, jer se Snezana zainatila i nece da promeni prezime". SM: SM: SM: SM:
Ijaoooo, SMAK sveta.krene ubedjivanje sa njihove strane, sa njegove. Pazljivo ih saslusham, ali i svoje vidjenje im potanko objasnim. Poshto znaju da im je kcerka tvrdoglava i ne odustaje od svojih stanovishta, zacutashe.
Jednog trenutka moj otac reche meni ovako:" Slushaj da ti kazem neshto ktjerko. ja sam sebi sina rodio, koji tje moje prezime da nosi" Sad Sad Sad Sad Sad
Dalje ga vishe nisam ni saslushala. Setjam se da sam mu odgovorila :" Jel' tako tata? Ok, sada ni meni vishe nije vazno kako cu se ubuduce u zivotu prezivati. Taman promenila i 100 x prezime.
Posle toga smo zakazali venchanje. :suspect: confused
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
Promena prezimena Left_bar_bleue0/0Promena prezimena Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimeSre 09 Apr 2008, 21:46

Snezo verovatno bi i ja prosla tako da sam se oko tog pitanja prezimena sukobila sa familijiom, cak i mojom porodicom. Mislim da o tome nisam pricala sa "buducim", pa sam jednostavno to odlucila i izrekla kao najnormalniju stvar, onda je bilo kasno za bilo kakve komentare. Bilo ih je sigurno i nikad nisam bila omiljena snaja, naprotiv. Srecom on me je uvek podrzavao, na cemu sam mu zahvalna i sada kad se secam tih godina. Uzgred on je poreklom crnogorac iz "plemena ..." , mozes misliti tu reakciju. geek I sada mi je posebno drago sto sam eto i tako odlucila, da nepricam da nisam morala da menjam dokumenta. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitimePon 28 Apr 2008, 16:43

Ja sam jedva cekala da promenim moje jer je bilo dugacko i na kraju ono -čić, bas me nerviralo, stalno su me krstili i pogresno izgovarali.
Sad imam kratko, jako i bas mi se svidja, ne bih ga vise menjala.
A mislim da je sasvim ok ako zena uz svoje doda i muzevo, zasto ne, mada ja to nikad ne bih uradila. flower
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Promena prezimena Empty
PočaljiNaslov: Re: Promena prezimena   Promena prezimena I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Promena prezimena
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: Najpopularnije teme :: SOCIOLOGIJA-
Skoči na: