Sumadijacafee
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sumadijacafee

FORUM NASEG ZAVICAJA I OKOLINE..NAJBOLJI FORUM U SUMADIJI....
 
PrijemPortalliLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 SANJALA SAM OVE NOCI

Ići dole 
+3
Gea
gorskooko
zutaruzasadunava
7 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
zutaruzasadunava
Urednik
Urednik
zutaruzasadunava


Broj poruka : 702
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 22 Dec 2007, 14:07

Mnogo puta sanjamo i o tome ne kazujemo iz vishe razloga.
Mozda je ovde dobro o tome neshto reci ili pitati druge shta misle o tom snu.Snovi mnogo kazuju....i mnogo puta upozoravaju.Treba ih samo dobro rastumaciti.Mi cemo sa aspekta onih koji sanjaju,preko izvesne doze humora,sarkazma mozda ,sebi napraviti dobru zabavu na ovu temu . Cool
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeNed 23 Dec 2007, 12:03

Letos sam sanjala da polazem ispit. San je bio tako ziv, kao da je istinit, da se stvarno desava. Slusaonica je bila puna. Znala sam da nisam student. Nisam imala tremu, kao da nije ispit. Samo osećaj da je to pogresno i izuzetno snazan otpor. Znala da moram da prekinem zgusnutu tisinu. ''Sto svi cute'' pitala sam se i isto to je naglas izgovorila devojka, koju sam osecala svojom. Pogledala sam prema profesoru da vidim da li je cuo, a on mi se obratio na nekom grubo seckavom, nepoznatom jeziku. Krenula sam ka stolu za ispitivanje. ''Srusiće nas sve, sta ti je? '' čula sam curicu. Lice mu je bilo ledeno zlo, a u velikoj saci je držao puno sitnih iskricavih prozirnih kuglica. ''Bezite!'' vrisnula sam naglas i istog trena bila budna. Ovako receno, ne izgleda stasno. A ja sam bila prestravljena. Nisam bas ''zeko'' ali sam bila presrecna sto je to samo san.
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue0/0SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 16:15

Imam sanovnik iz '68. Neznam odakle mi, nikad nisam pridavala znacaja snovim, gledanju u karte i tako dalje.
Potrazila sam znacenje kugle: "nepostojanost - kugla koja se kotrlja, promenljiva sreca"
kuglati se: "promenljiva sreca".
ispit: Polagati ispit: "doziveti uspeh u pozivu ali tek nakon velikog napora"
Ma velika si ti devojka snaci ces se ti i bez tumacenja snova.
Nazad na vrh Ići dole
Sumadijacafee
[*_-]
[*_-]
Sumadijacafee


Broj poruka : 4794
Location : Sumadijacafee
Datum upisa : 16.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 16:19

Gea ::
Imam sanovnik iz '68. Neznam odakle mi, nikad nisam pridavala znacaja snovim, gledanju u karte i tako dalje.
Potrazila sam znacenje kugle: "nepostojanost - kugla koja se kotrlja, promenljiva sreca"
kuglati se: "promenljiva sreca".
ispit: Polagati ispit: "doziveti uspeh u pozivu ali tek nakon velikog napora"
Ma velika si ti devojka snaci ces se ti i bez tumacenja snova.
A shta znaci kada se sanjaju brojevi?
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 17:33

Hvala Gea, hoću garant. Pre neki dan sam potražila ''Tumačenje snova'' od Nastića. Prvenstveno zbog preporuke Lore, jer ne sumnjam u njenu ocenu. Ni jedna knjižara ga nema. Ni moj prijatelj, koji je obećao da će probati da ga pronadje i da je to jedino što valja. Pretpostavljam da se bavi psihološkim aspektom. A to me privlači. Videćemo.

Sjaj, pa ti sa tim imaš iskistvo. 'Odao po višim nivoima svesti. Šteta što mi nisi šapnuo taj čarobni broj Smile)))
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 05 Apr 2008, 19:44

Ja sam nocas sanjala da sa vip-tetkom kupujem neke cizme.. SM: SM: SM: SM: SM:
I to u Osijeku kod Kisha..... SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue0/0SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeNed 06 Apr 2008, 17:23

A shta znaci kada se sanjaju brojevi?

Na ovoj knjizi, "sanovniku" se niko nije potpisao kao autor. Verovatno je u to vreme bilo sramno baviti se time, a moguce i da je podlegalo nekim sankcijama.
BROJEVI
Sretan ti i sretan ti bio otac ako si sanjao broj 7. Sretan si ako vidis sedam jednakih stvari ili zivotinja oko sebe. Netko misli na tebe s pocetmo, slovima koja odgovaraju brojkama. npr. 1000= M, D= 500, C=100 itd. Na brojeve sto su se pojavili u snu valja igrati lutriju; tko u snu pise brojke, bit ce na javi silno zaposlen; tko ih brise, zavaravat ce samog sebe.

Pa ti Sjaj odaberi, sta ti odgovara.
Zagrebacko je izdanje pa sam doslovce prekucavala.
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue0/0SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeNed 06 Apr 2008, 17:27

Ljiljo, evo i tebi tumacenje Smile
KUPOVANJE
Kupovanje po visokim cijenama- bogatstvo; cjenkati se- mudrost; kupovati nepotrebne stvari- rasipnost;

Vip-tetka nije zabelezena Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeNed 06 Apr 2008, 18:48

Pa cizme su bile veoma skupe...kish je bio privatnik nekada davno u Osijeku, jedini koji je izradjivaj cipele bas po meri i to unikat , malo ko je mogao da se pohvali da nosi cipele od kisha.
Ufff, lepo bi bilo da moj san bas to znaci flower
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeNed 06 Apr 2008, 19:06

SAN

Jezdim ja tako
na nekakvom jarcu.
Jedan me starac srete
pa će reći: ''Je li to tvoj put?''
''Jeste!'', viknu moja senka,
prerušena u prosjaka.
''Zlatan je!'', reče
moje ruho.
Jedna mi labudica
namignu:''Pođite sa mnom!''
I jedna zmija zari svoje zube
u moju prasinu putnu pelerinu.
Zagledan u nebesa, rekoh:
''Pa ja nemam puta!
Ruže početka
i kraja su iste.
U maglu ode
i meso i stena.''
Moj neobični konj me nosi sada
stazom niz neko ružičasto polje.
''Okani me se!'', kroz plač dovikujem
svom setnom, zamišljenom srcu.
I ostavih ga da leži na zemlji,
puno tuge.
Pala je noć
borama izbrazdana
i senkama.
Preda mnom put
osvetljen blistavim i modrim očima
mog jarca.

Lorka
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 08 Apr 2008, 23:05

Sanjala sam ove noci
tvoje ruke,tvoje oci.
Suza u oku opet blista,
tvoja ruka nije ista.
Tvoje srce mene nece,
bas ni malo nemam srece.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSre 09 Apr 2008, 05:01

Svog jarca Smile lol!
Nazad na vrh Ići dole
Gea
[*_-]
[*_-]
Gea


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 13.03.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue0/0SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (0/0)
Milovan:

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeČet 10 Apr 2008, 18:40

Nasla sam simpaticno tumacenje za "jarca", moram ga ukucati Rolling Eyes

Jarac:
Susrest ce te zanimljivog coveka; Imacete takmaca u nekim pothvatima; Jarac sa velikim rogovima - uspesces ako iskoristis sve svoje mogucnosti; Jahati na jarcu- ne budi suvise preuzetan jer ce ti to naneti stetu;; Biti udaren od jarca- sreca;

Tako pise
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSre 30 Apr 2008, 00:38

I sta bi?Gde jarac :tongue:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeČet 05 Jun 2008, 09:28

Zasto u opste ne sanjam_ Sleep Ili zaboravim...Ko ce ga znati Question
Nazad na vrh Ići dole
Garavo jare
Urednik
Urednik
Garavo jare


Broj poruka : 515
Location : lepa basna
Datum upisa : 26.06.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 22 Jul 2008, 10:45

Sanjam, da se opet
volimo u klasju,
u tom klasju
što leži tu pod
nama
i da luta
tvoja ruka
bela
tvoja ruka
preko
moga tela....
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSre 23 Jul 2008, 05:38

Aj` malo o snovima Mirijam, onako kako Ti to umes o svemu, tanka sam ovde (naravno ako imas volju) LL
Nazad na vrh Ići dole
Garavo jare
Urednik
Urednik
Garavo jare


Broj poruka : 515
Location : lepa basna
Datum upisa : 26.06.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSre 23 Jul 2008, 10:07

Vrlo rado, gorsko oko, samo mi malo više vremena treba. Sada kuckam
sa posla pa sam "Ni medj javom ni medj snom" ;))) pozz CM:
Nazad na vrh Ići dole
Garavo jare
Urednik
Urednik
Garavo jare


Broj poruka : 515
Location : lepa basna
Datum upisa : 26.06.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 10:31

Šta ako zaspiš i šta ako spavajući sanjaš?
I šta ako
u svom snu
odeš na nebo
i tamo ubereš
čudan i nepoznat cvijet?
I šta ako, kad se probudiš,
on još uvijek bude u tvojoj ruci?
Šta tada?

Dipak Čopra - Put čarobnjaka
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 10:48

Garavo jare ::
Šta ako zaspiš i šta ako spavajući sanjaš?
I šta ako
u svom snu
odeš na nebo
i tamo ubereš
čudan i nepoznat cvijet?
I šta ako, kad se probudiš,
on još uvijek bude u tvojoj ruci?
Šta tada?

Dipak Čopra - Put čarobnjaka

Unapred se izvinjavam,ali ne mogu da odolim geek

I šta ako, kad se probudiš,
on još uvijek bude u tvojoj ruci?


E pa drage dame snadjite se ako je ujutru "ON" jos u vasoj ruci... SM: SM: SM:
Nazad na vrh Ići dole
zvrchak
Urednik
Urednik
zvrchak


Broj poruka : 692
Datum upisa : 08.04.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 10:50

Bijelo Dugme
Sanjao sam nocas da te nemam

Sanjao sam nocas da te nemam,
Da lezim budan na postelji od snijega
I tiho,tiho,
Neka druga zena
Moje ime doziva kroz noc,
Ruzan san

Vidio sam u snu ljiljan bijeli
Crne konje i svatove bez pjesme
i tiho bez glasa
Odlaze nekud
Neki dragi ljudi
Gdje a gdje
Ruzan san

Hej noci stani
zora nek svane
(neka zora svane)
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 11:01

Doci cu ti u snovima


Jedina,
ponoć odzvanja,
jesi li zaspala
na ruci dragoga
Znaš li, tu sam ja
provodim noć bez sna
ispod tvoga prozora
kraj tvojih uzdaha

Hajde, sklopi oči,
nestani u san,
doci ću ti u snovima
kad noć proguta dan

Doći ću ti u snovima
kad noć proguta dan,
past ću kao kaplja rose
nježno na tvoj dlan,
doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce,
neka vrijeme samo leti,
još uvijek volim te...

A onda, jutro je,
tiho budiš se,
pogledaš čovjeka
što spava kraj tebe
Onda zaplačes
jer to nisam ja
koga si voljela,
prekasno jedina

Ali ne plači
čekaj do večeri
kad zvijezde na nebu zasjaju
mi ćemo se ljubiti

Doći ću ti u snovima
kada noć proguta dan
past ću kao kaplja rose
nježno na tvoj dlan
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca_chata
Urednik
Urednik
Crna_ovca_chata


Broj poruka : 2228
Datum upisa : 18.01.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 11:02

U 'ebo te od ovoga moz' da se rikne... geek
Nazad na vrh Ići dole
Garavo jare
Urednik
Urednik
Garavo jare


Broj poruka : 515
Location : lepa basna
Datum upisa : 26.06.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 11:04

Unapred se izvinjavam,ali ne mogu da odolim

I šta ako, kad se probudiš,
on još uvijek bude u tvojoj ruci?


Ne znam da li si ovo pitanje postavio muškarcima;)))))

Mislim da ima njih više kojima je do jutra u ruci.)))

You asked for it ;)))

Sorry
hVa:
Nazad na vrh Ići dole
Garavo jare
Urednik
Urednik
Garavo jare


Broj poruka : 515
Location : lepa basna
Datum upisa : 26.06.2008

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 11:15

"Mi sanjamo o putovanjima kroz svemir; zar svemir nije u nama? Mi ne poznajemo dubine naseg duha. Unutra vodi tajanstveni put. U nama je ili negde nije, vecnost da svojim svetovima, proslost i buducnost."


Novalis
Nazad na vrh Ići dole
zvrchak
Urednik
Urednik
zvrchak


Broj poruka : 692
Datum upisa : 08.04.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 11:58

Ne mogu da sanjam - Alisa
Jos uvek se borim da zaboravim
Kao da ne postojim kad te ne ljubim
Jos uvek se budim, zbunjen, izgubljen
Jos uvek za tobom ludim, tiho nestajem

Ne mogu da sanjam, ni da razmisljam
Od svoje se senke sklanjam, jer me proganja

Ne znam sta da radim kad tebe nema tu
Od peska kule gradim, a kise padaju

Ko lasica plenu dan se prikrada
O da li cu mir u njemu naci ikada

Jos uvek se budim, zbunjen, izgubljen
Jos uvek za tobom ludim, tiho nestajem
Nazad na vrh Ići dole
zvrchak
Urednik
Urednik
zvrchak


Broj poruka : 692
Datum upisa : 08.04.2008

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeUto 29 Jul 2008, 12:02

Sanjam bolji svijet - Al Dino
Ne kazes nista sto bi pomoglo
Da svjetlo otjera mrak
Mi zrtve smo samo, papir bijeli
Na njemu sudbine trag.
I ko zna zasto smo sreli
Mozda je to boziji znak
Ovo je vrijeme mi nismo odabrali
Vrijeme je biralo nas.
Kome da ljubav dam,
Kada uvijek nakraju ostanem sam
U tebe vjeruje
S tvojim imenom zivim i umirem
Kome da ljubav dam.
Ionako na kraju ostanem sam.

Mi sakupljamo dane
Kao perle od djerdana
A rasuti smo i mi sami
Sve do sudnjeg dana.
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSre 06 Avg 2008, 14:58

Mi sakupljamo dane
Kao perle od djerdana
A rasuti smo i mi sami
Sve do sudnjeg dana.


e, kakav sam ja maler - nikako da usnim raspevano - k`o vi... Razz
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 30 Avg 2008, 09:25

Okrugla soba

U cilju da pokažemo da dečiji snovi nisu tako jednostavni, kao što su smatrali Freud i njegova škola, odnosno da oni nisu samo kauzalno uslovljeni i da imaju svoje izvorište samo u individualno nesvesnom i da isključivo predstavljaju ispunjenje želja, kao i u cilju da napravimo uvod za jungovsko razumevanje i tumačenje dečijih snova, izložiću san jedne visoko inteligentne osobe srednjih godina koja je u četvrtoj godini svoga života sanjala dole navedeni san.

Ako bi taj neobičan i veoma originalan san pokušali da redukujemo samo na ispunjenje želja, kauzalnu determinisanost i na izvorište samo u individualno nesvesnom, on bi izgubio i svoju lepotu i svoj suštinski smisao, koji primarno bazira na arhetipskom i finalnom; a ono što je sigurno, u njemu nećemo naći ništa od infantilne, polimorfno perverzne seksualnosti na kojoj psihoanalitičko tumačenje dečijih snova i snova uopšte primarno insistira.

Vratimo se snu: devojčica od četiri godine nalazi se potpuno sama u veoma osvetljenoj okrugloj sobi i sedi za velikim radnim stolom, a soba je bez vrata i prozora, tako da postoji samo jedan jedini otvor, a to je otvor na podu koji služi isključivo za dostavljanje hrane. Već i sama ta pregnantna i impresivna slika upućuje na to da se, bez sumnje, radi o natprosečno nadarenom detetu, koje se nesvesno, negde duboko u sebi, već u svojoj četvrtoj godini života opredelilo za knjigu, simbol znanja, mudrosti i sveta i to u jednoj ekstremnoj formi, bez kontakta sa spoljašnjim svetom, osim kontakta za uzimanje hrane.

I sama činjenica da je soba okrugla, odnosno u obliku mandale, i jako osvetljena, ali bez vidljivog izvora svetlosti, govori o autentičnoj, možemo reći o arhetipskoj potrebi za saznanjem, i svetlom koje se nalazi u samoj snevačici, koje ima i po svom izvoru i po svom intenzitetu, kao i po ambijentu koji osvetljava arhetipski karakter.

Ovaj izrazito prospektivan san potvrđuje nam Jungovo mišljenje da ima dečijih snova u kojima je sadržana čitava sudbina deteta, odnosno čitav njegov budući život. Jer snevačica se potpuno posvetila nauci i vrlo je uspešna u svojoj univerzitetskoj karijeri i to u jednom pozitivnom smislu, budući da je sve što je postigla na polju nauke i na polju karijere autentični izraz njenih intelektualnih i moralnih kvaliteta, kojima odiše cela atmosfera sna: ona je potpuno sama za radnim stolom u sobi prepunoj knjiga koja ima oblik mandale, a koja je osvetljena svetlom koje se nalazi u samoj snevačici.

Međutim, nedavno se, posle tri i po decenije, kod iste osobe pojavljuje jedan veoma interesantan kompenzatorni san, koji je imao funkciju da koriguje jednostranost svesnog stava preinvestiranog u svet nauke i saznanja.

Sanja da putuje na odmor i pri izlasku iz voza primećuje da joj je nestao ruksak u kome su se nalazile njene najznačajnije i najvažnije knjige koje se više nikad ne mogu nabaviti, ali to saznanje ne prekida njen odlazak na višestruko zasluženi odmor niti pobuđuje u njoj, kao što bi se moglo očekivati, s obzirom na sadržaj navedenog sna iz detinjstva, snažne emocije na gubitak njoj veoma važnih knjiga, već se miri sa njim.

Bravo i snu, bravo i snevačici koja je napisala scenario za taj svoj san! Snu na njegovoj korektivnoj mudrosti, a snevačici ne samo što je imala hrabrosti da sanja i zapamti ovaj san, već i da shvati i prihvati i njegovu poruku i njegovu pouku i da ga poveže sa svojim snom o okrugloj sobi prepunoj knjiga. Jer svaka jednostranost, pa i najpozitivnija, remeti harmonično funkcionisanje ličnosti.

Međutim, bilo je potrebno nekoliko decenija dok snevačica nije potpuno zadovoljila svoju arhetipsku potrebu za znanjem i saznanjem i konačno smogla hrabrosti da izgubi svoje najznačajnije i najdraže knjige i da ode na odmor bez njih, što predstavlja metaforu za saznanje da svoju psihičku energiju, povremeno, barem kada ide na odmor, treba i mora da investira u sadržaje koji se nalaze izvan domena nauke i saznanja.

Sve nas ovo upućuje na zaključak da se svi dečiji snovi ne mogu i ne smeju tumačiti jednodimenzionalno, odnosno samo kauzalno i u svetlu isključivo individualno nesvesnog niti kao posledica ispunjenja želja, kao što to čini psihoanalitička škola, već ih treba posmatrati i finalno i u svetlu kolektivno nesvesno. Jer arhetipske snove srećemo kod dece daleko češće nego što se to obično pretpostavlja.

(http://www.ivannastovic.com/default.asp)
Nazad na vrh Ići dole
gorskooko
Urednik
Urednik
gorskooko


Broj poruka : 6087
Location : Uzice
Datum upisa : 17.11.2007

List lica
Gea:
SANJALA SAM OVE NOCI Left_bar_bleue20/20SANJALA SAM OVE NOCI Empty_bar_bleue  (20/20)
Milovan: 20

SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitimeSub 30 Avg 2008, 09:48

Gumica za brisanje

Snevač srednjih godina, fakultetski obrazovan, veoma inteligentan, sanja sledeći san:

Nalazim se u Parizu i u jednoj veoma luksuznoj robnoj kući kupujem gumice za brisanje koje su u najneverovatnijim oblicima, ali se tih oblika ne sećam, samo znam da ih namenjujem svojim prijateljima.

Svaki oblik gumice simbolizira šta bi ko od njih trebalo da obriše od svojih grehova.
Uzimam i za sebe jednu gumicu i to u obliku prstena u čijem je gornjem delu urezan lik neke osobe, ali ne znam da li je muška ili ženska. Budim se.

Ovaj san u svom manifestnom sadržaju nema seksualnih elemenata, a do kojih smo došli tek po završetku njegove interpretacije, koja ukazuje na to da gumica nije potrebna samo snevaču za brisanje sopstvenih grehova, već i njegovim prijateljima, pa stoga svakom od njih i kupuje po jednu gumicu neobičnog oblika koji je simbolizirao prirodu greha koji treba da bude izbrisan, ali se ne seća tih oblika, već samo oblika svoje gumice, koja predstavlja centralni simbol u snu, i koja nas upućuje na prisustvo biseksualnosti.
study
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SANJALA SAM OVE NOCI Empty
PočaljiNaslov: Re: SANJALA SAM OVE NOCI   SANJALA SAM OVE NOCI I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
SANJALA SAM OVE NOCI
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Sumadijacafee :: KUTAK ZA DAME-
Skoči na: